© 2021-2023 İptal.net Tüm hakları saklıdır.

İptal Etmenin En Kolay Yolu | iptal.Net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İptal ve İadeler
 4. »
 5. Vekalet İptal Etme

Vekalet İptal Etme

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1222 0
vekalet iptal ücreti

Vekâlet İptal Etme

Vekâlet iptal etme işlemi hakkında birçok farklı soru merak ediliyor. Vekâlet, bir kişinin başka bir kişi adına işleri yürütebilmesi için gerekli olan yetkidir. Bu durum genellikle hukuki işlemlerde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra rahatsızlığı olan ve evden çıkamayacak olan kişiler ile akli dengesi yerinde olmayan kişilerin işlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için verilmektedir.

Vekâlet verilmesi için noter onayı gerekmektedir. Avukatın bir kişiden vekâlet alması hukuki süreci sorunsuz bir şekilde yürütmesi için gereklidir. Bir kişinin yakını adına vekâlet çıkarması ise o kişi ile ilgili işlemleri yapabilmesi için gereklidir. Vekâlet vermenin farklı seçenekleri bulunuyor. Kimi vekâletlerde alım-satım işlemlerine izin verilir iken kimisinde izin verilmemektedir.

vekalet iptal etme

Vekâlet İptali İçin Gerekli Evrakları

Vekâlet verir iken bazı evraklar gerektiği gibi vekâlet iptali işleminin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için de gerekli olan evraklar bulunuyor. Vekâlet iptali için gerekli olan evraklar:

 • Vekâletname verilirken pasaport istendiyse iptal işleminde de pasaport getirilmesi gerekmektedir.
 • Vekâleti veren noter hakkında bilgiler; Adı-soyadı, noter numarası ve işlemin yapıldığı tarih.
 • Vekâleti alan kişinin kimliği
 • Vekil tayin edilen kişinin nüfus cüzdan fotokopisi
 • Vekâleti alan kişinin adı ve soyadı
 • Vekâletnamenin fotokopisi
 • 2 tane biyometrik fotoğraf

Vekâlet iptali için notere giderken yukarıda bahsedilen evrakların eksiksiz bir şekilde bulunması gerekmektedir. Bu evrakların eksik olması halinde işlemlerin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır.

Vekâlet İptali Nasıl Olur?

Vekâlet iptali için adımların sırası ile takip edilmesi gerekmektedir. Öncelikle gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Daha sonra ise hazırlamış olduğunuz evraklar ile birlikte notere gitmeniz gerekmektedir. Hangi notere gideceğiniz tamamen sizin seçiminize bırakılmıştır. Dilediğiniz notere giderek işlemlerinizi kısa süre içinde başlatabilirsiniz.

Belgeleri yanınızda bulundurur iken aynı zamanda bir dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Evraklar ile birlikte dilekçeyi de yanınıza alarak notere gidebilirsiniz. Notere gittiğiniz zaman sizden imza alınacaktır. Daha sonra ise onay işlemleri ile birlikte vekâlet iptali talebiniz yerine getirilerek tamamlanacaktır. Vekâlet yurtdışında alındıysa temsilciliklere gidilmesi gerekmektedir. Temsilciliklerde azilname vekâleti düzenlenerek işlemleriniz yapılacaktır.

vekalet iptal ücreti

Vekâlet İptali Ücreti

Bilindiği üzere vekâlet verilirken belli bir miktar ödeme yapılmaktadır. Vekâlet iptali işlemi için de bir miktar ödeme yapılması gerekmektedir. Vekâleti iptal edecek olan kişiler ise bu ödemenin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Kimi zaman vekâlet alan ve veren kişiler arasında anlaşmazlıklar olabiliyor. Böyle durumlarda vekâletin iptal edilmesi gerekiyor. İptal sırasında ise ödeme yapılması gerekmektedir.

Vekâlet iptal etme işlemi yapmak isteyen kişilerin 134,33 TL ödeme yapması gerekmektedir. Dilekçe ve evraklar verildikten sonra ödemenin de yapılması ile birlikte vekâlet veren ve vekalet alan kişi arasında bir bağ kalmamaktır. İşlemlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ile vekaletname iptal olur ve kişi artık vekaletini aldığı kişinin işlemlerini gerçekleştiremez.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir