© 2021-2023 İptal.net Tüm hakları saklıdır.

İptal Etmenin En Kolay Yolu | iptal.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Üyelik İptali
  4. »
  5. HGS İptali Nasıl Yapılır

HGS İptali Nasıl Yapılır

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1200 0
HGS İptali Nasıl Yapılır 2021

HGS İptali Nasıl Yapılır

HGS iptali nasıl yapılır dediğimizde bu pek çoğumuzun merak ettiği ve işine yarayacak bir konudur. Günlük hayatın içinde belki de çok fazla kullandığımız bir sistem olarak HGS, hızlı geçiş sistemi olarak kullanılan bir karttır ve Bazen bakiye olduğu halde sistemin kartı görmediğinden bazen de yeni araç değişimi gibi durumlarda HGS iptali yapılması gereği duyulmaktadır. Gişelerdeki uzun kuyrukların ortadan kalkması için kullanılmaya başlanan bu sistemde iptal işleminin vakit kaybı olmadan yapılması gerekebilmektedir.

HGS iptali için başvuru yaptığınız anda iptal işlemi yapılmaktadır. Belirtilen süre zarfında da bakiyeniz iade edilmektedir. Bu konuda hangi yöntemleri kullanılabileceğini öğrenerek, iptal aşamaları için bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet üzerinden HGS iptali yapılmadığı için, bunu size söyleyen sahte internet sitelerinden de uzak durmanız son derece önemlidir.

 

HGS İptali Nerelerden Yapılır? 

Otoyol ve köprülerde bekleme yapmadan, dur-kalk olmadan ve trafiği aksatmadan geçiş yapabilmek için HGS kartı kullanılmaktadır. HGS etiketine nereden sahip olduysanız iptal işlemini de oradan yaptırmanız mümkündür. HGS iptali yaptırmak istediğinizde ekstra belgelerin istenmesi söz konusu değildir. Yalnızca ruhsat fotokopisi ve kimlik yeterli olmaktadır. PTT ya da bankalardan iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun dışında başka bir HGS kartı iptal seçeneği bulunmamaktadır. E-devlet sisteminden HGS iptali yaptırabilmek söz konusu değildir. Önceki gibi bunun için dilekçe verme gibi bir durum yoktur. HGS iptal yolları konusunda iki seçenek mevcuttur.

PTT şubesine giderek HGS iptal formu doldurmanızla birlikte, iptal isteğiniz devreye girmiş olur. HGS numaranız ve araç plakanızı belirttiğinizde PTT şubesinden HGS iptali geçerli olmaktadır. Bakiyenizde para varsa alabilirsiniz. Normal şartlarda bakiyenizdeki parayı 30 gün içinde geri almanız mümkündür. Yeni araç satın aldıysanız bu süre beklenmeden bakiyeniz iade edilmektedir. HGS kartınızı PTT şubesine gitmeden, müşteri temsilciliği aracılığı ya da online olarak iptal ettirmeniz maalesef söz konusu değildir.

HGS iptali için bir diğer yol ise banka yöntemidir. HGS etiketini bankadan aldıysanız iptal yeriniz bankadır. HGS kartınızı aldığınız bankanın şubesinden veya müşteri hizmetlerine ulaşarak, bankadan HGS iptali yapabilmeniz mümkündür. Kalan bakiyeniz kısa sürede hesabınıza aktarılacaktır.

HGS kartınızı anlaşmalı noktalardan aldıysanız iptal işlemini de bu noktalardan yaptırabilirsiniz. Benzin istasyonları gibi noktalardan HGS kartınızı temin ettiyseniz PTT ile anlaşması yerler olduğunu belirtmek isteriz. Dolayısıyla buralardan kart iptali yaptığınızda PTT tarafından kart iptaliniz gerçekleşmiş olur.

HGS İptali Nasıl Yapılır 2021

HGS İptali Yapmadan Önce Borç Sorgulaması  

Aracınızı satışa çıkardığınızda HGS kartını mutlaka iptal ettirmeniz gerekir. Aracınızı sattığınızda HGS kartınızı iptal ettirmediğiniz süreç içinde HGS halen sizin üzerinize kayıtlıdır. Bu süre zarfında aracınızın yeni sahibi bu kartla kaçak geçiş yaptığında size cezai yaptırım uygulanacaktır. İptal öncesinde herhangi bir borç ya da kaçak geçiş durumu söz konusuysa ödemeyi mutlaka yapmanız gerekir. Kart iptal işlemini yapmadan önce kartınızda bakiye bulunmuyorsa ve siz kaçak geçiş yaptıysanız bunun cezai yaptırımı daha yüksek meblağlarda olmaktadır. Bunun için internetten HGS borç sorgulaması yapabilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir