© 2021-2023 İptal.net Tüm hakları saklıdır.

İptal Etmenin En Kolay Yolu | iptal.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İptal ve İadeler
  4. »
  5. Trafik Sigortası İptali

Trafik Sigortası İptali

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1234 0
sigorta iptal nedenleri

Trafik Sigortası İptali

 

Trafik sigortası iptali işlemi kişilerin son zamanlarda araştırdığı konulardan birisidir. Arabalar kişilerin hayatında büyük bir öneme sahiptir. Özellikle toplu taşıma araçlarına binmek istemeyen ve binemeyecek durumda olan kişilerin oldukça işine yaramaktadır. Araç sahiplerinin her sene düzenli olarak trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Bu sigortalar 1 yıl geçerli olmaktadır.

Zorunlu olarak yaptırılması gereken trafik sigortası kimi durumlarda iptal ettirilebiliyor. Trafik sigortası, yapılan kazalarda kişinin karşı tarafa ödeyecek olduğu maddi ve bedeni hasarları karşılamaktadır. Bu yüzden oldukça faydalı bir sistemdir. Araçlar gün içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu esnada istenmeyen durumlar ile karşılaşılabiliyor. Tamda böyle bir durumda trafik sigortası devreye giriyor. Bazı durumlarda ise trafik sigortası iptali yapılabiliyor.

sigorta iptal nedenleri

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilebilir?

 

Trafik sigortası iptali yapılması için bazı durumlar bulunmaktadır. Trafik sigortasının iptal edilebileceği durumlar:

  • Kişinin vefat etmesi ya da aracın kullanılamayacak durumda olması
  • Üzerinde sigorta bulunan aracın alım-satım işlemleri yapılacak olması ya da yapılıyor olması
  • Araçta risk teşkil edecek değişiklikler yapılmış olması
  • Sıfır olarak alınan aracın bayiye geri iade edilmesi
  • Poliçe üzerinde eksik ya da hatalı bilgiler olması

Yukarıda bahsedilen durumlar neticesinde trafik sigortası iptali yapılabilmektedir. Bahsedilen durumlardan herhangi biri mevcut ise iptal işleminin nasıl yapılacağını öğrendikten sonra siz de iptal etme işlemlerine başlayabilirsiniz.

 

Trafik Sigortası İptali Nasıl Yapılır?

 

Trafik sigortasının iptalini yapmak için iki yol bulunmaktadır. Araçlar her zaman kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Ancak kimi zaman çeşitli birçok sebebe bağlı olarak sigorta iptali yapılması gerekmektedir. Hal böyle olunca da özellikle daha önce hiç sigorta iptali yapmayan kişiler bu işlemin nasıl yapılacağını merak etmektedir.

Sigorta iptali yapacak kişi alım-satım gerçekleştirdiyse gerekli evrakları faks ya da e-posta yolu ile iletmesi gerekmektedir. Bunun haricindeki durumlarda ise bir dilekçe hazırlanarak durumu belgeleyecek olan evraklar ile birlikte aynı şekilde e-posta ya da faks ile gönderme sağlanmaktadır. Faks ya da e-posta gönderdikten sonra trafik sigortası iptali işlemleriniz başlamış olacaktır. Durum ile ilgili bilgi almak istediğiniz zaman ise trafik sigortanızı yapan firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Trafik Sigortası İptali

Trafik Sigortası İptalinde Geri Ödeme

 

Trafik sigortası iptali yapıldıktan sonra kişiler geri ödemeyi beklemeye başlamaktadır. Sigortanızı yaptırırken belli bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir. Bu sigorta 1 yıllıktır. 1 yıl içinde sigorta iptali yapacak olduğunuz zaman sigortadan faydalandığınız ay süreci çıkartılarak kalan süre hesaplanmaktadır. Hesaplama sonrasında kalan tutar size iade edilmektedir.

Trafik sigortası yaptırırken ödemeyi ne şekilde yaptığınıza göre geri ödeme şekliniz değişmektedir. Ödemeyi elden yaptıysanız aynı şekilde almanız gerekmektedir. Eğer ödemenizi kredi kartı ile yaptı iseniz kalan tutar hesaplanarak kartınıza geri yatırılmaktadır. Trafik sigorta iptali yapmanız gereken bir durum olduğu zaman sizde kolay bir şekilde işlemlerinize başlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir