© 2021-2024 İptal.net Tüm hakları saklıdır.

İptal Etmenin En Kolay Yolu | iptal.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Randevu İptali
  4. »
  5. Pasaport Randevu Alma ve İptali

Pasaport Randevu Alma ve İptali

admin admin - - 6 dk okuma süresi
433 0
Pasaport Randevu Alma ve İptali 2021

Pasaport Randevu Alma ve İptali

Yurt dışına çıkmaya karar verdiğinizde mutlaka pasaportunuz, yasal kimliğiniz olarak geçerlidir. Pasaport sahibi olmak için öncelikle gerekli belgeleri tamamlamalı ve bunun için randevu almalısınız. Ülkemizdeki pek çok insanın pasaport almadan önce randevu alıp almayacağına dair bilgisi de olmayabilir. Pasaport sahibi olmak isteyenlerin en çok araştırdığı konuların başında bu gelmektedir. Bu konuda yazımız yol gösterici niteliktedir.

Öncelikle pasaport randevusu alma durumunda sadece üç seçeneğinizin mevcut olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu üç seçenekten biri dışında pasaport randevusu oluşturmaya kalktığınızda sorun olduğunu aklınızdan çıkarmamanız, sonrasında kötü sürprizlerle karşılaşmamanız için önemlidir.

Pasaport almak için öncelikle mutlaka Nüfus Genel Müdürlüğü’nün kendi internet sitesini kullanmanız sorunsuz işlem yapmanızı sağlar. Telefonla çağrı merkezini aradığınızda da karşınızda size yardımcı olacak kişilerle karşılaşacaksınız. Son olarak e-devlet üzerinden şifrenizi girerek randevu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra randevu tarihi ve saatinde orada bulunmalısınız.

Randevunuzun olduğu gün ve saatte Nüfus Genel Müdürlüğü’ne giderek evraklarınızı teslim etmelisiniz. Pasaport randevusu şartı için ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu olduğunu unutmamalısınız. Ülkemizdeki yasaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar pasaport alamazlar. Her pasaport türüne göre gereken evraklar vardır.

Seçtiğiniz pasaport türüne göre doğru belgeleri temin ettiğinizden emin olmalısınız. İstenen evraklar benzer olsa da farlılıklar da söz konusudur. Malum salgın dönemi yaşandığı için pasaport randevu zorunlu duruma gelmiştir. Belirtilen tarih ve saatlerde orda olmanız gereklidir. Randevu almadan pasaport başvurusu yapma durumu artık söz konusu değildir.

Pasaport Randevu Alma ve İptali 2021

Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

İster iş için çıkacağınız yurt dışı seyahatinizde isterseniz de içinizdeki gezgini durduramadığınızda yurt dışına çıkma istediğinizde bazı belgeleri hazırlamalısınız. Bu konuda ilk deneyiminiz olabilir ve pasaport randevusu nasıl alınır konusunda tüm detayları öğrenmek isteyebilirsiniz. Yurt dışına çıkma kararı aldıktan sonra pasaportunuz henüz yoksa nasıl bir işlemler silsilesinden geçeceğinizi de bilmiyorsanız yazımız tam size göre diyebiliriz.

Pasaport randevu işlemleri Nüfus Genel Müdürlüğü’nden online alınarak yapılmaktadır. Pasaport randevusu almak aslında oldukça kolay işlemlerden oluşmaktadır. Nüfus Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasındaki bilgilerinizi doğru ve eksiksiz doldurduktan sonra pasaport randevusu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bu bilgileri tamamladıktan sonra karşınıza seçtiğiniz pasaport için gerekli evrakların yer aldığı bir metin çıkmaktadır. Bunlar randevu gününe kadar temin etmeniz gereken evraklardır. Bir diğer yöntem ise 199 telefon hattında randevu almanız olacaktır. Teknoloji konusunda genellikle yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmayanlar telefonla randevu alma işlemini gerçekleştirebilirler. Bordo, gri ya da yeşil hangi pasaport türünü çıkarmak istiyorsanız randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Randevunuzu aldıktan sonra harcınızı mutlaka yatırmanız gerekir. Bunun yanında e-devletten de pasaport randevu işlemi yapmak oldukça kolaydır. Tüm bunların dışında internette gördüğünüz pasaport randevusu alma sayfalarından işlem yapmak hem maddi açıdan hem de zaman kaybı olması nedeniyle oldukça dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bunun dışında hangi şehirde olursanız olun pasaport randevusu almanızda sakınca yoktur.

 

Pasaport Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Pasaport randevusu tarihinizi aldınız; ancak olağan olmayan bir işiniz çıktı ve pasaport randevunuzu iptal etmek veya değiştirmek istediniz. Pasaport randevu iptali nasıl yapılır konusunda size fikir verecek bu yazıya göz atabilirsiniz.

Pasaport randevu iptali işlemini zamanında ve doğru yaptığınızda sorun ve engel çıkmayacaktır. Hatta randevu almak kadar basit olduğunu da söyleyebiliriz.

Yine online olarak pasaport randevu iptalini gerçekleştirmeniz mümkündür. İnternetten pasaport randevu iptali yapmak istediğinizde karşınızda iptal butonu çıkacaktır. İptal butonunu tıkladığınızda işleminiz gerçekleşecektir.

 

Pasaport Randevu Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Pasaport randevusu aldınız ve o gün için randevuya gidemeyecek durumda olmanız pasaport randevusu iptali için yeterli bir gerekçedir. Pasaport randevu hangi durumlarda iptal edilir diye araştırdınız ve uygun süreyi yakaladınız. Böyle bir durum söz konusuysa ilerleyen zamanlar için randevu almanız daha sağlıklı olacaktır. Randevu günü ve saatinde orada olamayacaksanız, vakit kaybetmeden randevu iptali yaptırmanız gerekir.

 

Pasaport Randevu Hangi Durumlarda İptal Edilemez?

Bu yazımız ile pasaport randevu hangi durumlarda iptal edilemez konusunda sorularınıza aydınlatıcı cevaplar veriyoruz.

Pasaport randevunuzdan en az 1 saat önce iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport randevunuzu 30 gün içinde en az 3 kez iptal etme hakkına sahipsiniz. Bunun dışında iptal hakkınız söz konusu değildir.

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir