© 2021-2024 İptal.net Tüm hakları saklıdır.

İptal Etmenin En Kolay Yolu | iptal.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İptal ve İadeler
  4. »
  5. Nikah Günü Nasıl İptal Edilir

Nikah Günü Nasıl İptal Edilir

admin admin - - 4 dk okuma süresi
2909 0
nikah günü iptal etme

Nikâh Günü Nasıl İptal Edilir

Nikâh günü nasıl iptal edilir sorusu nikâh günü alan kişiler tarafından zaman zaman araştırılan bir konudur. Nikâha az bir zaman kala istenmeyen durumların söz konusu olması halinde nikâh iptal edilmek istenebiliyor. Kimi zaman ise iptal yerine erteleme işlemini yapılması gerekebiliyor. Böyle durumlarla karşılaşan kişiler ise nasıl bir yol izleneceğini merak etmektedir.

Nikâh günü almak için de gerekli bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle evlenecek olan kişilerin reşit olması gerekmektedir. Evliliklerinde herhangi bir engel bulunmuyor olması gerekmektedir. Kişilerin nikâh tarihi almadan önce sağlık raporu çıkarmaları gerekmektedir. 16 yaşını dolduran kişilerin mahkeme kararıyla evlenmeleri mümkün olmaktadır. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra kişilerin bulundukları ilçenin belediyesine gitmesi gerekmektedir.

Nikah Günü Nasıl İptal Edilir

Gün İptali İçin Yapılması Gerekenler

Nikâh günü iptali yapmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Ancak nikâha belli bir süre kalana kadar bu işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Aksi halde nikâh günü iptal etmeniz ya da ertelemeniz mümkün olsa da yaptığınız ödemeyi geri almanız mümkün olmayacaktır.

Nikâh tarihine 1 hafta kalana kadar iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Nikâh iptali işlemlerinizi geciktirmeden yaparsanız ödemenizi sorunsuz bir şekilde geri alabilirsiniz. Nikâh gününüzü iptal etmek yerine ertelemek isterseniz aynı şekilde yeniden belediyeye giderek nikâh gününüzü ertelemek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Böylelikle gerekli işlemler yapılarak nikâh gününüz uygun bir tarihe ertelenecektir.

Nikâh Tarihi Almak İçin Gerekli Evraklar

Belli bir yaşa gelen kişilerin sevdikleriyle hayatlarını birleştirmek en büyük hayalleri arasında alıyor. Düğün zamanı, nikâh hazırlığı oldukça teferruatlı işlemlerdir. Ancak kişiler için de bir o kadar heyecan vericidir. Evlenmek istenilen tarih kararlaştırıldıktan sonra nikâh tarihi almak için belediyeye gidilmektedir. Ancak belediyeye gitmeden önce hazırlanması gereken bazı evraklar bulunuyor. Nikâh için gerekli olan evraklar:

  • Fotoğraflı kimlik ve kimlik fotokopisi
  • Evlenme beyannamesi
  • Sağlık raporu
  • Vesikalık fotoğraf

Bahsedilen evraklar tamamlanmadan nikâh işlemlerinin yapılması mümkün değildir. Bu yüzden evlilik için ilk adımlar atılırken nikâhla ilgili gerekli olanlar için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Nikâh günü almak, nikâh için gerekli evraklar ve nikâh günü iptali gibi konular bunlardan yalnızca bazılarıdır.

nikah günü iptal etme

Gün İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nikâh günü iptali ya da nikâh tarihi erteleme işlemi yapmak istiyorsanız tarihe dikkat etmeniz gerekmektedir. Nikâh tarihi iptali yapmak için ortalama olarak nikâha 1 hafta süre kalana kadar işlem yaptırmak gerekmektedir. Ancak bu durum belediyeden belediyeye farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden nikâh başvurusu yaptığınız belediyeden bu konuyla ilgili net bir bilgi alabilirsiniz.

Nikâh günü nasıl iptal edilir sorusunun cevabını eksiksiz olarak aldıktan sonra gerekli işlemleri yapmak için vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz. Nikâh işlemleri uğraştırdığı kadar aynı şekilde iptal ve erteleme işlemleri de uğraştırabiliyor. Bu yüzden gerekli olan adımları hızlı bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir