© 2021-2023 İptal.net Tüm hakları saklıdır.

İptal Etmenin En Kolay Yolu | iptal.Net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Randevu İptali
  4. »
  5. MHRS Randevu İptali

MHRS Randevu İptali

admin admin - - 8 dk okuma süresi
442 0
MHRS Randevu İptali

Mhrs Nedir

MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi), Türkiye’deki kamu hastanelerinde randevu almak için kullanılan bir online platformdur.  Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir sistemdir.

vatandaşlar online olarak doktor randevusu alabilir, randevularını sorgulayabilir ve iptal edebilirler. Bu sistemle birlikte, hastanelerdeki yoğunluğun azaltılması, hastaların daha hızlı ve etkili bir şekilde sağlık hizmeti alması hedeflenmektedir. Ayrıca, salgın döneminde de MHRS sistemi büyük bir önem kazanmıştır, çünkü hasta yoğunluğunu azaltarak enfeksiyon riskini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

MHRS’ye kayıt olmak için e-Devlet şifrenizi kullanarak veya nüfus cüzdanınızla birlikte MHRS işlem merkezine giderek kaydolabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra,  mobil uygulaması veya web sitesi üzerinden randevu alabilir, randevularınızı takip edebilir ve iptal edebilirsiniz.

Mhrs ile Randevu Alma yolları

MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi), Türkiye’deki kamu hastanelerinde randevu almak için kullanılan bir online platformdur. MHRS ile randevu almak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

  1. Mobil Uygulaması: MHRS mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirerek randevu alabilirsiniz. Uygulama, App Store ve Google Play Store’da mevcuttur.
  2. Web Sitesi:  web sitesine (https://www.mhrs.gov.tr/) girerek randevu alabilirsiniz. Bu yöntemde, öncelikle MHRS sistemine kaydolmanız gerekmektedir.
  3. Çağrı Merkezi:  çağrı merkezini arayarak randevunuzu telefon üzerinden de alabilirsiniz.  çağrı merkezi numarası 182’dir.

Randevu alırken, hasta kimlik bilgilerinizi hazır bulundurmanız gerekmektedir. Randevu saatinize kadar geç kalınmaması için gerekli tedbirleri alın. Mümkünse, randevu saatinden önce hastaneye gitmek de faydalı olabilir.

MHRS Randevu İptali

MHRS online olarak hastane randevularının alınmasına imkan sağlayan bir uygulamadır. MHRS randevu iptali ise kolaylıkla uygulama üzerinden yapılabilmektedir. Öncelikli olarak kişilerin mobil uygulamayı indirmesi veya web sitesini ziyaret etmesi gerekir.

Uygulama üzerinden randevu almak isteyen kişilerin öncelikli olarak siteye üye olması gerekir. Daha sonra randevularını alarak gerekli bilgilerin mesaj yolu ile iletilmesi mümkündür. Alınan randevuların bazı durumlarda iptal edilmesi gerekir. Randevu alınan gün ve tarihte başkalarının randevu alması mümkün değildir. Bu nedenle randevularına gidemeyecek olan kişilerin iptal işlemlerini yapması oldukça önemlidir.

Randevuların iptal edilebilmesi için öncelikli olarak kişilerin hesaplarına giriş yapması gerekir. Sisteme giriş yapan kişilerin  randevularım kısmında yer alan bilgileri görüntülemesi mümkündür. Görüntülenen randevu bilgilerinin seçilerek iptal edilme işlemleri yapılabilir.

MHRS Randevu İptali

 

MHRS Randevu Nasıl Alınır?

MHRS randevu nasıl alınır sorusu kişilerin hastaneye gitmek istediklerinde en çok sordukları sorular arasında yer almaktadır. Uygulama üzerinden veya sitenin ziyaret edilmesi ile birlikte MHRS üzerinden randevu alınması mümkündür. Sisteme giriş yapabilmek için öncelikli olarak üye olunması gerekir. Üye ol seçeneğinin seçilmesi veya e-devlet ile giriş yap seçeneğinin seçilmesi ile sisteme giriş yapılması mümkündür. Sisteme giriş yapan kişilerin kişisel bilgilerini doldurması ve kendilerine bir şifre belirlemesi gerekmektedir. Daha sonra ise randevu almak için işlemlere başlanır.

Randevu almak isteyen kişiler için hastane randevusu al veya aile hekiminden randevu al olmak üzere iki seçenek bulunur. Aile hekimlerinden alınacak randevular için aile hekiminden randevu al seçeneğine tıklanması gerekir. Hastaneden randevu almak isteyen kişilerin ise hastaneden randevu al demesi mümkündür. Hastaneden randevu almak isteyen kişiler için polikliniğe göre, konuma göre veya genel arama yapma seçeneği bulunur.

Kişilerin en yakın hastaneye randevu almak istemesi halinde konuma göre arama yapması yeterli olacaktır. Yapılan aramalar sonucunda en uygun tarih için randevu alınabilir. Doktor seçilmesi ve randevu bilgilerinin girilmesi ile randevuların oluşturulması sağlanabilir. Daha sonra randevu bilgileri mesaj yolu ile kişilere iletilmektedir.

 

Randevu İptali Nasıl Yapılır?

MHRS randevu nasıl iptal edilir sorusu randevularına gidemeyecek olan kişilerin gündeminde olan bir sorudur. Yaklaşan randevuları için kişilerin herhangi bir  aksaklık ile karşılaşması halinde randevularını iptal etmesi gerekir. Yaklaşan hatırlatmalar ile karşılaşan kişiler herhangi bir nedenle randevularına gidemeyecek olursa sisteme giriş yaparak iptal işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Sisteme giren kişiler randevularım kısmında yer alan bilgilere tıklayarak iptal işlemlerine başlayabilir. Yaklaşan randevularım kısmında yer alan randevulara tıklanarak alınan randevu bilgilerine ulaşılabilir. Tıklanan randevular için aşağı kısımda çıkan randevu iptal seçeneğinin tıklanması gerekmektedir.

MHRS Randevu İptali 2021

 Randevu Hangi Durumlarda İptal Edilebilir?

MHRS randevu iptali yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise hangi durumlarda randevuların iptal edilebileceğidir. Randevusunu iptal etmek isteyen kişilerin belirli zamanlarda bunu gerçekleştirmesi gerekir. Öncelikli olarak randevu alınan tarihte başka bir işi çıkan kişilerin randevularını iptal etmesi mümkündür.

Önceden alınan randevuların olması halinde randevu günü geldiğinde kişilerin meşgul olduğu durumlarda randevu iptal edilebilir. Böyle durumlarda randevu saati gelmeden en az bir saat önce randevuların iptal edilmesi gerekir. Aynı zamanda acil olarak şehir dışına çıkan kişiler de alınan randevularını iptal edebilir. Randevuların iptal edilebilmesi için sisteme giriş yapılması yeterli olmaktadır.

 

 Randevu Hangi Durumlarda İptal Edilemez?

MHRS randevu iptali yapmak için geçerli olan durumların sağlanması halinde işlemler yapılabilmektedir. Randevuların iptal edilemeyeceği bazı durumlar ise aşağıdaki şekildedir:

  • Geçmiş randevular için iptal edilme işlemleri yapılamaz.
  • Randevu saati yaklaşmış olan randevular için iptal etme işlemleri gerçekleştirilemez.

Kişilerin randevularını iptal edebilmesi için en az bir saat önce sisteme giriş yaparak gerekli işlemleri yapması gerekir. Eğer randevulara üst üste gitmeyerek iptal etme işlemleri yapılmazsa sistem üzerinden randevu alınması belirli bir süre için mümkün olmamaktadır. Bu durumla karşılaşılmaması için randevulara gitmeme durumlarında iptal etme işlemlerine önem verilmesi gerekir.

Aynı zamanda sistemden randevu alırken yanlış tarihlerin seçilmesi durumu ile karşılaşılabilir. Böyle bir durumda alınan randevunun anında iptal edilmesi yapılabilir.  randevu iptali için geçmiş dönemdeki ve belirli bir saati geçmiş olan randevular dışında tüm iptaller yapılabilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir