© 2021-2023 İptal.net Tüm hakları saklıdır.

İptal Etmenin En Kolay Yolu | iptal.Net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Üyelik İptali
 4. »
 5. Dava Dosyası İptal Etme

Dava Dosyası İptal Etme

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1253 0
Dava Dosyası İptal Etme

Dava Dosyası İptal Etme

 

Dava dosyası iptal etme hususu kimi zaman yapılması gereken bir durum olarak kişilerin karşısına çıkabilmektedir.  Günümüzde birçok birey çeşitli sebeplerden dolayı dava açabilmektedir. Kişilerin kendisine de dava açılabilmektedir. Dava konusu oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Dava dosyası iptal etme konusu idari davalar alanına dâhil olmaktadır.

İdari mahkemelerde iptal davası açma süresi 60 günü geçmemelidir. Davanız devam ederken ilk 60 gün  iptal için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda 60 gün geçilse dahi iptal davası açılabiliyor. Bu konu ile ilgili en detaylı bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz. Davanın durumuna ve derinliğine göre birçok değişiklik olması mümkündür. Bu yüzden davanın seyrine göre bu konu ile ilgili en doğru bilgiyi avukattan almak olacaktır.

İptal Şartları

Dava dosyası iptal etme konusunda bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar:

 • Dava dosyası iptal etmek için belli bir süre bulunmaktadır. Bu süre içinde gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir.
 • Dava dosyası iptal etmek için konunun idari bir işlem olması gerekmektedir. Aksi takdirde iptal davası değil başka bir dava açılması gerekmektedir.
 • İptal davası açmak isteyen kişi için şartlar uygun ise hiç kimsenin bu duruma engel olması mümkün değildir
 • İptal davaları genel anlamda 3 ayrı dalda incelenir. Bunlar ise; bireysel, toplumun genelini etkileyen konular ve kolektif konulardır.

Dava dosyası iptal etmek için öncelikle belirtilen durumlara dikkat etmek gerekmektedir.

Dava Dosyası İptal Etme

Atama İptali Davası

 

Dava dosyası iptal etme konusunda karşılaşılan konulardan biri ise atama ile ilgili davalardır. Kamu kurumlarında çalışan bireylerin uygunsuz durum ve görevi ile ilgili kötü kullanım gibi durumlarda atama yapılmaması durumlarıdır.  Atama iptali davalarında bazı dikkat edilen konular vardır. Bu konular:

 • Atama ile ilgili davalarda olayın kamu düzenini etkileyip etkilemediğine bakılmaktadır.
 • Memur soruşturma geçirdi ise ve bu soruşturma sonucunda herhangi bir ceza aldı ise ona göre işlem uygulanmaktadır.
 • Aynı zamanda bu kişinin ikinci bir suç işleme durumu olup olmadığı araştırılmaktadır.
 • Mevzuata uygun yapılmayan bütün durumlar geri alınabilir.

Memur haksız yere kendisine böyle bir dava açıldığını düşündüğü takdirde iptal davası açma hakkı bulunmaktadır. Her iki tarafın da kanıtları incelenerek duruma karar verilecektir.

Dava Dosyası İptal Etme

 

Dava dosyası iptal etme konusu birçok avukatın da karşılaştığı bir konudur. Bireyler kendi hayatları içinde bu konuyu çok fazla duymasalar dahi sürekli olabilen bir durumdur. Bu yüzden bu konular hakkında bilgi sahibi olmakta fayda olacaktır. Genel olarak kişiler hakları ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Açılan haksız bir dava için başvuru yapabilirsiniz.

Kimi durumlarda kişiler dava açıyor ve daha sonra açtıkları davayı iptal etmek isteyebiliyor. Böyle durumlarda ise davanın konusuna göre durum değişebiliyor. Bireysel bir dava ise kişinin isteği ile dava iptal olabiliyor. Ancak kamusal bir konu ise kişi davasından vazgeçse bile işlemler devem etmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir